Natryskowe docieplenie poddaszy pianą termoizolacyjną

Izolacje natryskowe zyskują na popularności. Dom należy ocieplać materiałami, które odznaczają się wysoką niepalnością, małą przepustowością ciepła i dźwiękoszczelnością. Warto poznać cechy pianki poliuretanowej, żeby dowiedzieć się, czy rzeczywiście jest konkurencją dla innych popularnie stosowanych materiałów, tj. wełny mineralnej i styropianu. Można wyróżnić dwa rodzaje pianki PUR.

Pianka poliuretanowa o zamkniętej strukturze

W jej składzie znajdują się zamknięte komórki. Stanowią one około 90% jej zawartości. Procent ten jest zależny od jej przeznaczenia. Pianka ta, ze względu na stosunkowo dużą gęstość i komórki zamknięte, a także małą przepuszczalność pary nadaje się do hydroizolacji i termoizolacji ścian, chłodni, dachów ukośnych i płaskich. Odznacza się ona dużą odpornością na zgniatanie. Jest odporna na działanie wody, ale po zaschnięciu jest niezwykle twarda, co sprawia, że jest narażona na pękanie, jeśli będzie poddana dużemu naprężeniu.

Pianka poliuretanowa o otwartej strukturze

Nazywana jest pianką lekką. W swojej strukturze zawiera przeważającą ilość komórek otwartych. Dlatego nazywana jest również pianką oddychającą. Dzięki tej właściwości można zauważyć, że w pomieszczeniu jest przyjemniej. Jest ono lepiej wentylowane. Jeśli zastosuje się ten rodzaj pianki, to można mieć pewność, że w danym pomieszczeniu nie powstanie pleśń. Para wodna z powietrza nie skrapla się, dlatego ma się ten problem z głowy. Ten rodzaj izolacji jest polecany, gdy chce się wykonać docieplenie poddaszy. Nadaje się także do skutecznego wygłuszania. Pianka lekka nie obciąża w żaden sposób konstrukcji budynku, czy dachu. Mało tego, gdy zasycha, to dodatkowo ją wzmacnia. Dociera do najbardziej trudnodostępnych miejsc, ponieważ nanoszona jest metodą natryskową. Konstrukcje dachowe mają różną budowę, niektóre wręcz nietypowe kształty, dlatego ta cecha pianki wydaje się szczególnie istotna. W porównaniu do pianki o strukturze zamkniętej ten rodzaj termoizolacji nie nadaje się do docieplania fundamentów.

rockwool

Be the first to comment on "Natryskowe docieplenie poddaszy pianą termoizolacyjną"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*